Vojislav ( Vojko ) Cetinić - Pensa

„ Životi prohodu

A  škoji ostaju …. "

pjeva  u svojoj pjesmi  Pere Ljubić

Premda svjesni prolaznosti i  životnih istina teško je i bolno prihvatiti odlaske i oproštaje, te nam ostaje vjerovati i znati

da smo svojim životom i djelom obogatili one koje smo voljeli i koji su nas voljeli.

Da smo sebe ugradili u vrijedne i bitne stvari.

Da smo svojim djelom doprinijeli svojoj sredini, otvarali nove vidike,

ne posustajali u uvjerenjima i zanesenosti,

ne bojali se pomoći čovjeku i kolegi kada je to bilo opasno.

Upravo takav je bio Vojislav, Vojko .

Rođen 1. rujna 1933 u Blatu, u Blatu polazi  osnovnu i nižu gimnaziju  koju završava 1948.  Iste godine  u Splitu upisuje  Školu za  Sanitarne tehničare i više medicinske laborante koju završava  1951. godine.

Kao sanitarni tehničar zapošljava se u Hidroelektrani Fužine od 1 rujna do 4. studenog  1951, a od 5 studenog iste godine do 14. Prosinca 1954. U brodogradilištu „3 maj“ u Rijeci. Od  14. travnja 1955. do 31. listopada 1961  uz kraći prekid radi kao sanitarni tehničar - referent za preventivu u  Gradskom zavodu za socijalno osiguranje u Zagrebu.

1. studenoga 1961.  prima se u službu Narodnog odbora Općine Blato – Odjel za društvene službe kao  nastavnik kemije, zemljopisa i biologije u OŠ  Blato.

U vremenima oskudice školovanje je iziskivalo ogromna odricanja i napore,  učenje uz rad, jer  izostajale su potpore, a roditeljske mogućnosti bile minimalne ili nikakve.

Diplomiranjem na VPA u Zagrebu na grupi III a – kemija, zemljopis i biologija i zapošljavanjem u OŠ Blato započinje rad i djelovanje Vojka u školi  i Blatu, koji će postaviti temelje i pravce, oplemeniti prostore, proširiti vidike te ostaviti dubok, nezaobilazan i neizbrisiv trag  od rujna 1963.  do studenoga 1993.  kao ravnatelj na čelu OŠ  Blato.

Za školu i školstvo uvijek su vremena bila nesklona, ali Voditi školu u tim teškim vremenima odlazaka, skrbiti za djecu i učitelje, ukidati -  spajati  odjeljenja zbog velikog gubitka  učenika ( iseljavanja ), čuvati radna mjesta, imati viziju i snagu sanjati  bolje uvjete rada, bolju i uspješniju školu,  biti  i  ostati svoj.

"Sve što smo htjeli bila je Hrvatska, slobodna i pravedna! "     Vlado Gotovac

Takvom  idejom, vodio se Vojko,  koja ga nikada nije napuštala  i koja je uvijek bila motiv.

-1967 -  potpisuje  Deklaraciju o hrvatskom jeziku

- u travnju  1971 - zanesen idejama Hrvatskog proljeća kao član MH  postavlja ploču P. Zrinjskom i K. Frankopanu  na pročelje OŠ  Blato, a koju nakon sloma  1972 uspijeva sačuvati od vandalizma s vjerom u njeno ponovno postavljanje.

-     26. Ožujka 1970  potpisnik je zahtjeva  u ime Savjeta MZ Blato i  14. travnja 1970  u ime OŠ  Blato  za otvaranje područnog gimnazijskog odjeljenja u Blatu, koje započinje s radom u rujnu iste godine uz osiguranje  nastavnih sredstava i pomagala što je osigurala opstojnost iste u Blatu.

-     Od 1972 – 1974  pokretač je i nositelj potpunog renoviranja školske zgrade i opremanja škole suvremenom opremom, kabinetima i laboratorijima.

-    Osamdesetih godina  pokreće i  kao ravnatelj preuzima vođenje projekta  uređenja  i opremanja športske dvorane.

-     Pokretač je i nositelj  izrade  projekta izgradnje dječjeg vrtića i jaslica u Blatu.

-     Potiče  ideju  osnivanja  OGŠ  pri OŠ  Blato  u suradnji s GŠ   Josip Hatzze Split.

Vojko je vidio dalje, želio je više.

Blato koje će u kulturi i obrazovanju biti ravnopravno s gradskim sredinama, a blatska djeca neće biti zakinuta.

Ljubav prema  umjetnosti i redoviti kontakt s blatskim umjetnicima  donio je Likovni salom Blato u prostore  OŠ .

Blatski  šahisti  sjećaju ga se kao jednog od najuspješnijih  šahista,  Vojka  pobijediti bilo teško i rijetko, osiguravalo je status.

Nažalost  mnogo toga nije moglo biti realizirano jer postojala su ograničenja i poteškoće, jer vremena nisu bila sklona, izostajala je potpora, a i zdravstveno stanje u mnogome je predstavljalo prepreku.

Ostaje nam  učiti o Vojka i zahvaliti mu.

Učiti  kako ne odustajati  od želje za obrazovanjem.

Učiti  kako ne odustajati od ideja i ljubavi za Hrvatskom.

Vama poštovana obitelji uz  duboke osjećanje žalosti i suosjećanja zahvaljujem  što ste Vojka dijelili s nama, što ste bili uskraćeni za vrijeme i energiju koju je darivao svojoj školi, svome Blatu i  Hrvatskoj

Opraštajući se od Vas  u ime generacija učenika i kolega Vaše OŠ  Blato   izgovaram  ponovno riječi  Vlade Gotovca

·        " Danas osjećam gorku sreću što živim u ovo doba: naše stradanje ostat će za povijest pouka i naplata budućeg  dostojanstva."

Neka Vam je laka  Hrvatska zemlja koju ste toliko voljeli i počivali u miru Božjem.

Blato, 25. travnja 2017. godine   ravnatelj   OŠ   Blato   Tonći  Padovan

14.12. 2017. ŠKOLSKA PRIREDBA  DOM KULTURE U 18:30