Svjetski tjedan Svemira u Osnovnoj  školi Blato

Svjetski tjedan Svemira u Osnovnoj  školi Blato od 04. - 10. listopada

piše: Zoran Sardelić, dipl. inž.elek. učitelj mentor Tehničke kulture i Informatike fotografije: T.P.M

Svjetski tjedan svemira se obilježava svake godine od 4. - 10. listopada. Ove godine po prvi put ovoj hvale vrijednoj akciji pridružili su se učenici sa svojim učiteljima Osnovne škole Blato sa nizom provedenih aktivnosti od 3. do 8. razreda.

Tako su učenici 3.a razreda izradili maketu Sunčeva sustava,

a učenici četvrtih razreda izrađivali su svemirske letjelice od recikliranog materijala.

Učenici petih razreda su na satu engleskog jezika obrađivali temu Science and Maths - Time, dok su na satu tehničke kulture izrađivali model svemirske sonde NEAR od papira.

Učenici šestih razreda posebno su bili aktivni. Na satu engleskog jezika obrađivali su Solar System i napravili model solarnog sustava,

na satu likovne kulture su kroz temu Vrste crta crtali Svemirski grad,

a obradom teme Tonsko stupnjevanje boja crtali su planete.

Na satu prirode istraživali su površinu Zemlje (šume) preko Google Earth-a, dok su na matematici radili razlomke među planetima.

Učenici sedmih razreda su promatrali noćno nebo (biologija/kemija), gledali projekciju dokumentarnog filma "Duboki svemir" (tehnička kultura), računali omjere u svemiru (matematika) i crtali svemirske sonde i rakete naredbama koordinatne grafike u Terrapin Logu (informatika).

Učenici osmih razreda na satu talijanskog jezika su radili horoskopske znakove kroz nazive planeta i nebeskih tijela.

Dakle, bilo je jako veselo, interesantno i živo. Radujemo se ovako velikom nizu aktivnosti i s nestrpljenjem čekamo World Space Week 2018.

Zoran Sardelić

Europski dan jezika u OŠ Blato 2017

Na inicijativu Vijeća Europe, Strasbourg, Europski dan jezika obilježava se svake godine od 26. rujna 2001.

Europski dan jezika  u OŠ   Blato !

26. rujna 2017. godine.

Film    Šetnja Blatom  2017 !

English all around

Natjecanje English All Around 2017

Učenici Osnovne škole Blato pod vodstvom prof. Jelice Šeparović  sudjelovali su na državnom natjecanju iz engleskog jezika „English All Around“, u organizaciji Privatne umjetničke gimnazije u Zagrebu.

Natjecalo se 17 osnovnih i 15 srednjih škola. Na natjecanju u Zagrebu, 25. i 26. ožujka sudjelovalo je 12 učenika OŠ Blato, i to u pet kategorija.

Pošto je natjecanje iziskivalo određene troškove, bilo je neophodno tražiti financijsku potporu od sponzora, kojima se ovim putem od srca zahvaljujemo.

U sricanju „Spelling bee“, sudjelovali su Ela Vlašić i Luka Žuvela iz osmog razreda. U veoma oštroj konkurenciji, Ela je osvojila peto, a Luka osmo mjesto.

U "Dramskom izazovu" OŠ Blato je sudjelovala s duhovitom predstavom „Lost on the road“. Prema vlastitom scenariju u predstavi su sudjelovale učenice sedmog razreda, Ivana Gavranić, Marina Petković i Helena Kožul, te osvojile drugo mjesto po odluci stručnog ocjenjivačkog suda.

U kategoriji filma, igrani film na temu održivog turizma osmislili su Nikola Bačić i Lea Žanetić iz sedmog razreda. Film je dobio prvu nagradu publike.

U kategoriji filma: dokumentarni film na temu održivi razvoj turizma svoj film osmislile su  učenice

šestog razreda Anja Sardelić i Nika Gavranić Tourist pearl  koji je po glasovima publike zauzeo  drugo mjesto.

U kategoriji "Uvjerljivo govorenje" sudjelovale su učenice osmog razreda, Lucija Bosnić i Jasenka Buškariol, koje su čvrsto i rječito branile svoje stavove o zadanim temama.

Učenica osmog razreda Marijana Martinović, u kategoriji „Kratka priča“, pisala je o problemu odlaganja smeća na otoku Korčuli, te pozvala sve stanovnike na odgovorno ponašanje i brigu o okolišu.

Cilj ovog natjecanja je poticanje učenika na aktivnu uporabu engleskog jezika, te razvijanje njihovog samopouzdanja za istupanje u javnosti. To je odlična prilika da učenici poboljšaju svoje jezične sposobnosti i kompetencije. Istovremeno,  korištenje engleskog jezika doprinosi osjećaju vlastite povezanosti sa Europom i jačanju europskog identiteta kod mladih.

Svi učenici OŠ Blato koji su sudjelovali na ovom izvanrednom natjecanju, pokazali su iznimne jezične i komunikacijske vještine, te odlično promovirali svoju školu i Blato. Također su, pokazujući ljepote našeg otoka, na svoj način doprinijeli održivom turizmu lokalne zajednice.

UMNA

klikom na sliku  možete pogledati  nagrađene predstave

100 godina Hlapića

O projektu 100 godina Hlapića   OŠ  Blato